pár věcí, které mi přišly zajímavé...:

pár věcí, které mi přišly zajímavé...

Docela ráda jsem si stáhla knihy o výcviku ohařů, proto přidávám tento odkaz i na naše stránky:

http://www.psipokec.cz/viewtopic.php?id=28

Maďarský ohař drátosrstý
Drátosrstá vižla je uznávána jako samostatné plemeno. Tato nezvykle vyhlížející vižla s typicky vousatým obličejem výborně pracuje v poli, díky své hustší, teplejší srsti zejména za náročných podmínek.
Jeden výrok:"...maďarský stavač sa necvičí, ten sa cvičí iba na polovačke."
Dnes již nabývám přesvědčení, že MOD se skutečně nemusí cvičit, potřebuje však od útlého mládí volný pohyb v honitbě. Postupným získáváním zkušeností si sám upevňuje velmi dobré vlohové vlastnosti, jak pro práci v poli, lese i vodě. Je to velmi inteligentní pes, který rychle chápe. Pokud mu někdo umožní činnost, bude pracovat pro každého. MOD je ideální pes pro praktického myslivce, který psa skutečně využívá při výkonu práva myslivosti. MOD mi silně připomíná českého fouska 60. let, avšak nesrovnatelně lepšího nosu, vystavování a rychlosti, při zachování velmi lehké ovladatelnosti.
zdroj:J.Červenský-zpravodaj KCHHMO 2000.


Vižla a byt?
Jste vyrovnaný, sportovně založený a aktivní člověk s dostatkem času a nutných finančních prostředků? Je Váš zájem trvalý? Nechcete jen udělat radost dětem, protože stejně péče o psa skončí na Vás? Nejste snob a nehledáte jen modní doplněk? Myslíte si, že Vaší nevýhodou je pouze to, že bydlíte v bytě? Omyl. Právě Vy jste ten pravý majitel pro vižlu.


Standard a chovné podmínky -
jsou dvě rozdílné věci. Standard a chovné podmínky nemusí být úplně shodné.
Standard povoluje chybění několika zubů. To znamená, že pokud na výstavu přijde pes bez M3, je to pořád standard a rozhodčí ho posoudí, i když by chybějící zub měl zapsat do posudku. Tento pes může klidně být ICH, ale do chovu nemůže, tam je předepsaná plnochrupost. Stejný případ by klidně mohl nastat se znaky. Povolená standardem je obligátní "pětikoruna" na hrudi. Při větším znaku rozhodčí vylučuje. Stejně s výškou. Pes je posouzený při výšce 66cm, protože to je ještě standard. Vylučuje se při 66,5cm, protože to už není standard, ale v chovných podmínkách se klidně, v zájmu omezení nárůstu výšky, může výška psa do chovu stanovit max.64cm.
zdroj:www.komarihurka.cz
Zvyšovat kohoutkovou výšku je nežádoucí, vhodné je usilovat o střední velikost. Statická a dynamická vyváženost a symetrie jsou důležitější než v centimetrech naměřená výška.
Kohoutková výška: psi : 58 - 64, feny : 54 - 60.

Krytí loveckého psa (pracovního) se hledá na jarních zkouškách a ne na memoriálech. Víme, že se dědí vlohy (exteriérové, pracovní, povahové) a nikdy vlastnosti získané (naučené výcvikem apod.).

Hodnota psa bez PP = hodnota křížence. Tedy, jak si koupíte psa bez PP, koupíte si poměrně drahého křížence. Nikdy nemáte jistotu, že otec i matka jsou těmi, které jste popřípadě viděli, nikdy nemáte jistotu zdraví a povahy štěněte. Nezáleží Vám na PP? Ani Vám nezáleží na tom, zda-li Váš pes bude odpovídat nějakému standardu? Nechcete výstavy, zkoušky apod. ? Vezměte si psa z útulku! Svůj život naplníte a jeho život zachráníte. Nepodporujte množitele psů bez PP.

V kynologii používané zkratky:
CACIB - je čekatelství mezinárodního šampionátu krásy
CAC - je čekatelství národního (v našem případě českého) šampionátu krásy
CAJC - je čekatelství národního šampionátu krásy mladých
Podobné zkratky lze najít i při hodnocení výkonu.
CACIT - je čekatelství mezinárodního šampionátu práce
CACT - je čekatelství národního šampionátu práce
V rámci výstavního hodnocení, ale i při hodnocení výkonu je možné zadat i takzvané rezervní čekatelství, které se označuje písmenem r, nebo zkratkou res. (r.CACIB, RES.CAC apod.).
BOB - je titul zadávaný na vyšších typech výstav a označuje vítěze určitého plemene - BEST OF BREED
BIG - je titul zadávaný na výstavách mezinárodních a národních a označuje vítěze určité FCI skupiny - BEST IN GROUP
BIS - je titul označující vítěze výstavy - BEST IN SHOW.4.9.2010-MJL
Motto:
Společenský vývoj po roce 1989 nás přesvědčil, že život není možné vtěsnat do ekonomických kategorií.
Myslím, že ten, kdo ve svém životě dokáže respektovat přírodu a souznit s ní, má šanci stát pevněji ve větru věcí.
Člověk, který nepoznal nádheru podzimního lesa, který nezažil večerní ticho koňské stáje a který nikdy nedal jméno psu, nežije naplno.

Josef Lux


PROSBA LESA
Jsem dárcem tepla Tvého krbu za chladných nocí v zimě a dárcem chládku v žáru letního slunce. Dal jsem trámoví Tvému domu a desku Tvému stolu, ze mne je kolébka, lože, na kterém spáváš i víko Tvé rakve. Jsem domovem ptactva a zvěře. Nepustoš a nenič mne!
zdroj: www stránky Bashy Bell od Křemence Moc pěkné stránky:

http://bashabell.webnode.cz

DKK
Přesto, že patří dysplazie mezi dědičné choroby, samotné onemocnění kloubů není vrozené. Vrozená je pouze náchylnost k němu. Všichni psi bez rozdílu se tedy rodí s normálními kyčelními klouby. Tato skutečnost není většině našich chovatelů známa. Pro vývoj kyčelního kloubu jsou rozhodující první tři měsíce po narození. V této době jsou totiž součásti kloubu tvořeny pouze chrupavčitou tkání a jsou měkké. Tato chrupavka je později při kostitvorném procesu plně nahrazena kostní tkání. Není-li chrupavka dostatečně vyživována a působí-li na ni síly, které překračují její možnosti pružnosti, dochází k oddálení kloubní plochy a kloub se stává nestabilním. Celé další období vývoje kostry mladého psa (u ohařů cca do 1,5 roku), nejvíce však v období přezubování (ve 4. - 7. měsíci věku), je pak stěžejní pro výsledný stupeň rozvoje DKK.
Něco o DKK na:

http://www.danitty.com