tělesné znaky vižly:

tělesné znaky vižly

Maďarští ohaři patří z pohledu FCI do skupiny č.VII mezi kontinentální ohaře typu braque. Jsou to středně velcí, přibližně 60 cm vysocí psi, které charakterizují tři slova elegance - ušlechtilost - výkonnost. Standard říká, že stavba těla maďarského krátkosrstého ohaře vytváří harmonii mezi krásou a sílou.

Celkový vzhled: Střední velikost, elegantní vzhled, středně silná kostra.
Charakteristika: Živý, inteligentní, poslušný, citlivý, velmi přátelský a snadno cvičitelný. Šlechtěný pro lov srstnaté i pernaté zvěře, vystavování a donášku ze země i z vody.
Povaha: Živý, mírných způsobů a demonstrativně přátelský, nebojácný a s dobře vyvinutými ochranitelskými instinkty.
Velikost: Výška v kohoutku, psi - 57 - 64 cm, feny - 53 - 60 cm, váha - 20 - 30 kg.

Barva: Barva je žemlová, bílé skvrny na hrudi a tlapách jsou sice přijatelné, ovšem nežádoucí.
Hlava a lebka: Hlava je štíhlá a ušlechtilá. Lebka v úrovni uší je přiměřeně široká, se středovou linií na čele a mírným stopem. Část od čenichu ke stopu tvoří necelou polovinu délky hlavy.
Uši:Poměrně nízko postavené, poměrně dlouhé, kůže je tenká. Uši přiléhají k tvářím. Mají tvar zakulaceného V a nejsou masité.

Krk: Krk je silný, hladký, dobře osvalený, přiměřeně dlouhý, klenutý a bez laloku.

Oči: Oči nejsou ani zapadlé, ani vystouplé, jsou střední velikosti, o odstín tmavší než zbarvení srsti. Mají lehce oválný tvar, víčka těsně přiléhají. Žluté či černé zbarvení je nežádoucí.
Morda: I když se tlama zužuje, její zakončení je tupé. Nozdry jsou dobře vyvinuté a široké. Čelisti jsou silné. Pysky zcela pokrývají čelisti a nejsou volné ani povislé. Čenich je hnědý.
Tlama: Zuby jsou zdravé, silné, bílé. Čelisti jsou silné, pes má dokonalý, pravidelný a kompletní nůžkový zkus, tzn. horní zuby těsně překrývají spodní a zapadají do mezer mezi nimi. Žádoucí je plnochrupost.

Trup:Linie hřbetu je vodorovná, hřbet je dobře osvalený, kohoutek je vysoký. Hrudní koš je poměrně široký a hluboký, s výraznou hrudní kostí. Vzdálenost mezi kohoutkem a spodní stranou hrudníku odpovídá vzdálenosti od hrudníku k zemi. Žebra jsou dobře vyklenutá, břicho je lehce vtažené. Záď je dobře osvalená.
Hrudní končetiny: Ramena jsou dobře zaúhlená a osvalená. Lokty jsou přilehlé k tělu a rovné, předloktí je dlouhé, spěnky vzpřímené.
Pánevní končetiny: Při pohledu zezadu rovné, stehna jsou dobře vyvinutá s odpovídajícím úhlením, správné zaúhlení mezi lýtkem a hleznem.
Tlapy: Tlapy mají krátké, dobře klenuté, sevřené prsty. Požaduje se kočičí tvar tlapy, zaječí tlapa je nežádoucí. Drápy jsou krátké, silné a o odstín tmavší než barva srsti.
Ocas: Ocas je přiměřeně silný, poměrně nízko nasazený, tradičně o třetinu zkrácený. Při pohybu je nesen vodorovně.
Srst: Osrstění je krátké, rovné, husté, hladké a lesklé, na dotyk mastné.
zdroj: R.L.White